
O NAS
Ognisko Miłości to międzynarodowe dzieło katolickie, o francuskich korzeniach, które od 1994 r. działa także w Polsce, w urokliwej Olszy niedaleko Łodzi.
Jesteśmy właśnie tą wspólnotą: świeckich (kobiet i mężczyzn), prowadzących i przyjmujących w domu osoby spragnione ciszy i Bożej obecności. W takim klimacie, otoczeni bliskością i modlitwą członków wspólnoty i ich przyjaciół oraz urzekającym pięknem przyrody, przybywający do nas mogą wsłuchiwać się w głoszone tu Słowo Boże. Jesteśmy, by przyjmować u siebie, przyjmujemy zaś, by towarzyszyć na drodze do spotkania z Bogiem i z samym sobą. Od 2010 r. Naszą boczną gałęzią jest Niepubliczne Przedszkole im. Marty Robin. Boczna gałąź, a jakże rozwinięta, bo licząca 4 oddziały (z zerówką) z blisko 70 dzieci, wychowywanych w duchu katolickim.OSIĄGNIĘCIA
W 2016 r. udało mam się oficjalnie sfinalizować odbiór domu
przez wszelkie możliwe czynniki. Tego domu, w którym realizujemy naszą misję. Nie byłoby to możliwe bez akcji „Pozytywnie Zapaleni”. To dzięki niej mogliśmy dostosować nasz dom do potrzeb osób niepełnosprawnych, aby przesłanie Miłości Bożej docierało do wszystkich, szukających Jej u nas. Więcej o tym wydarzeniu, w które zaangażowało się kilkaset osób dobrej woli, możecie przeczytać (gdzie?)
WYZWANIA
Co czas, to wyzwania. Przed jakimi stoimy?
Koszty ogrzewania zaczęły przekraczać nasze możliwości. Skoro zaś mamy już panele fotowoltaiczne, instalacja 3 pomp ciepła rozwiązałaby zapewne ten problem. Inaczej opłaty za pobyt u nas będą musiały znacznie wzrosnąć, a kogo wtedy będzie na to stać? Czy aby wszyscy rodzice posyłający swoje dzieci do naszego przedszkola będą w stanie opłacić wyższe czesne? Vis `a vis przedszkola znajduje się popadający w ruinę dom, w którym kiedyś gościliśmy przybyszów. Mógłby służyć i dziś, ale brak funduszy na kompleksowy remont. Wciąż więc „odsyłamy z kwitkiem” kolejne grupy modlitewne, dla których nowy dom okazuje się za mały. Cóż, i jedna grupa przedszkolna mogłaby odnaleźć się w tych przestrzeniach, bowiem nieduży dworek przestaje być już dla tej gromadki funkcjonalny i wygodny. A ogrodzenie? To czysta fikcja. Leży w wielu miejscach, więc praktycznie nie istnieje. A przecież spełniającego swoją funkcję potrzebują i dzieci, i inne osoby przebywające na naszym terenie. Kiedy inicjowaliśmy tzw. dni pustyni, czyli możliwość przyjazdu na indywidualny, niezorganizowany czas skupienia, nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu. To zainspirowało nas do stworzenia planu małej pustelni na naszym terenie, służącej takim właśnie pobytom. Przyjeżdżasz, do pustelni, myślisz, modlisz się w samotności, będąc w nadzwyczajnej przestrzeni Bożej obecności. Ileż wtedy światła na Twoje życie wylewa się od Boga!… Brakuje tylko jednego: pustelni.ZACZYNAMY!!
W 2021 r., we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska,
udało nam się zainstalować system fotowoltaiczny. To bardzo wymagające (także finansowo, bo 30% stanowił wkład własny) przedsięwzięcie przyniosło w tym roku jakże wymierny efekt: obniżyliśmy koszty energii aż o 90%! Pozostał temat gazu. Ogrzanie naszego domu i przedszkola wyniosło w ostatnim roku 70 tys. zł. Co nie znaczy, że nasi goście w sezonie jesienno-zimowym nie marzli, trudno bowiem odkręcać wszystkie termostaty na „full.” 70 000 zł! – zatrważająca kwota, wobec której trudno nie podjąć konkretnych kroków. W grę wchodzą oczywiście tylko pompy ciepła. I to aż trzy plus dodatkowe panele fotowoltaiczne. W sumie 300 tys. zł. Ale warto inwestować: przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (60% kwoty) instalacja pomp pozwoli obniżyć koszty ogrzewania o 90%! Właśnie to skłania nas do rozpoczęcia akcji „Więcej Ognia”, której I etapem będzie właśnie zbiórka na wkład własny (30%). Do końca sierpnia powinniśmy dysponować własnymi środkami, zatem i wtedy zakończyłby się I etap akcji.WESPRZYJ NASZE DZIAŁANIA
FORMULARZ KONTAKTOWY
Contact form will be displayed here. To activate it you have to click this area and set the shortcode parameter in Customizer.